Voda je základem života, ale ne každá voda je svým složením stejná. Voda s vyšším obsahem minerálů, zejména vápníku a hořčíku, se nazývá tvrdá. Tvrdá voda může vést k usazování vodního kamene, který se objevuje na spotřebičích, v potrubí nebo na bateriích a tím zkracuje jejich životnost. Řešením je pořízení katexového změkčovače. Co je katex a co takové zařízení umí?
Složení a struktura katexové pryskyřice
Katexová pryskyřice, běžně používaná v úpravnách vody, je syntetická pryskyřice na bázi polymerů s aktivními sulfonovými skupinami. Vyrábí se jako pevné, chemicky odolné částice s vysokou chemickou stabilitou. Mezi hlavní složky patří uhlík, vodík, kyslík a síra, přičemž síra se vyskytuje převážně ve formě sulfonových skupin, které zajišťují výměnu iontů z vody. Tento proces probíhá prostřednictvím adsorpce a uvolňování iontů v závislosti na chemickém složení vody, což umožňuje odstranění nežádoucích látek, například těžkých kovů nebo vápníku a hořčíku.
Zdroj obrázku: www.researchgate.net
Interakce s pitnou vodou
Při kontaktu s pitnou vodou katexová pryskyřice funguje jako iontoměnič, který nahrazuje nežádoucí kationty vodíkem. Proto se běžně používá v úpravnách vody pro domácnosti i průmyslové účely, zejména ke změkčování vody, nebo odstranění specifických kontaminantů. Stručně řečeno, katex funguje jako filtr, který zachytává nežádoucí látky a nahrazuje je jinými, například sodíkem.
Regenerace solným roztokem
Pro zajištění dlouhodobé funkčnosti je nutné katexovou pryskyřici pravidelně regenerovat solným roztokem (NaCl). Tento proces spočívá v propláchnutí pryskyřice roztokem chloridu sodného, který obnovuje iontoměničovou kapacitu tím, že nahrazuje ionty vodíku. Správně provedená regenerace zajišťuje nejen účinné odstraňování iontů tvrdosti (Ca²+ a Mg²+) do odpadu, ale také zabraňuje hromadění nečistot. Pokud se však regenerace neprovádí pravidelně, nebo není dostatečně efektivní, může dojít k poklesu iontové kapacity a zhoršení kvality upravené vody.
Důležitým faktorem je také kvalita tabletové soli. Na našem trhu se objevuje mnoho druhů tabletové soli od klasické sypané, až po velice drahé tabletové soli. Ač se může zdát, že v soli není žádný rozdíl, opak je pravdou. Vlastnosti soli se liší podílem obsažené vody. Sůl, která obsahuje vyšší procento vody, se v solné nádobě může nedokonale rozpouštět, čímž ucpává přívodní trubice a regenerace katexu neprobíhá správným způsobem. Takové usazeniny mohou následně zvyšovat slanost upravované vody. Doporučujeme vždy volit kvalitní tabletové soli s obsahem chloridu sodného 99,9% a kontrolovat správné rozpouštění v nádobě.
A co zdravotní nezávadnost?
Katexová pryskyřice je zcela bezpečná a běžně se používá v úpravnách pitné vody, ale také v zemědělství, průmyslu i v medicíně.
Škodí nám tvrdá voda?
Lidský organismus obsahuje 70–80 % vody, která hraje klíčovou roli při transportu kyslíku, enzymů, hormonů a důležitých solí. Chemické složení vody je obzvláště důležité, protože vysoký obsah nečistot může snížit její schopnost rozpouštět a přenášet prospěšné látky. Příliš vysoká tvrdost vody zhoršuje organoleptické vlastnosti pitné vody, což jí dodává hořkou chuť. Avšak tvrdá voda přispívá k příjmu vápníku (Ca) a hořčíku (Mg), jejichž nedostatek je spojován zejména s kardiovaskulárními a kostními chorobami, proto je důležité tyto ionty nenahrazovat zcela. Obsah iontů tvrdosti v pitné vodě by měl být udržován ve stanoveném rozmezí, aby byla voda vhodná ke konzumaci a správným fyziologickým funkcím.
Změkčovač vody se z pravidla nenastavuje na 0°dH. Vždy se nechává ve stanoveném rozmezí, tak aby se vodní kámen neusazoval na sanitárních potřebách, ale voda neztratila svou chuť a vlastnosti.
Podívejte se, jak katexový změkčovač funguje.