Pravda o COVID-19 a jeho přenosu vodou

Ohledně nového viru COVID-19 je mnoho otázek a spekulací. Jak je přenášen z člověka na člověka a je možné se nakazit z pitné vody? Jako specialisté na úpravu vody jsme se na toto téma chtěli zaměřit a odpovědět otázky týkající šíření viru pitnou vodou.

Virová infekce COVID-19 se šíří převážně kapénkovou nemocí, tedy při kašlání, kýchání, smrkání a dále osobním kontaktem s nakaženými, či kontaktem s místy, kde se nakažený dotýkal. Důležité je dodržovat doporučená bezpečnostní opatření, dostatečnou hygienu a vyhýbat se kontaktu s nemocnými lidmi.

Je pitná voda bezpečná v době nákazy?

Virus (SARS-CoV-2) nebyl prozatím v pitné vodě detekován. Speciální úpravny vody na bázi dezinfekce UV zářením a filtrace, či reverzní osmózy, které naše firma vyrábí, jsou schopny COVID-19 i jakékoliv jiné virové onemocnění z vody inaktivovat, zničit a následně odfiltrovat, takže pitná voda zůstane nadále zdravá a bezpečná.

Zatím nebylo prokázáno, že by se vir nějakým způsobem vodou šířil. Je ale schopen se přenést z člověka na člověka pomocí slin, proto je nezbytně nutné chránit se ochrannými prostředky, mýt si často ruce a nesdílet s nikým své nádobí.

 

Stačí vodu z kohoutku převařit?

Vodu pouze převařovat nedoporučujeme, ve vodě může být obsaženo spousta mikroorganismů a některé z nich jsou vůči teplotám odolní. Převaření však neodstraní mrtvé mikroorganismy, které také mohou způsobovat zdravotní potíže. Převaření není doporučováno jako preventivní opatření proti šíření COVID-19. Pokud máte vlastní zdroj vody, doporučujeme Vám zakoupit specializovanou úpravnu vody pro odstranění virových a bakteriálních částic, či jiného druhu znečištění.

Může se COVID-19 šířit kanalizačními systémy?

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí v Americe i SZÚ ČR kontroluje veškerá data šíření a přenosu COVID-19. Ačkoliv je možné, že se virové částice mohou vyskytovat v moči a stolici, není zatím prokázané, že by se tak odpadní vodou šířil. V roce 2003, kdy propukla epidemie SARS, podobný koronavirus, byl detekován v neošetřené odpadní vodě po dobu 2 až 14 dní, k jeho inaktivaci a odstranění však stačily běžné postupy dezinfekce (chlorace, UV záření) a filtrace. V pitné vodě z veřejného zásobování, která prochází běžnými postupy dezinfekce, nebyla zatím prokázána žádná přítomnost virových částic.Zveřejněno: 01/03/2020 - 12:06:07

Máte další dotazy, nebo zájem o úpravu vody?

SERVIS


Poskytujeme kvalitní a pravidelné servisní zabezpečení

Disponujeme plně vybaveným skladem materiálu a náhradních dílů.
Při poskytování servisních služeb máme na zřeteli maximální komfort a spokojenost klienta.

  • Preventivní kontroly všech součástí zařízení
  • Pravidelná údržba – čištění, dezinfekce, výměna náplní
  • Provádění inovací přístroje, aktualizací a jiných úprav
  • Dodávka a montáž originálních náhradních dílů


Více informací
course thumb

Úprava vody od profesionálů

Jsme český výrobce certifikovaných úpraven vody od roku 1990. Vyvíjíme a vyrábíme ucelenou řadu standardních i zakázkových úpraven vody. Nabídku vám připravíme nejpozději do 7 dnů.

Katalog úpraven
course thumb

Zdravotnictví a průmysl

Disponujeme veškerými certifikacemi, které nás opravňují prodávat technicky vyspělé úpravny vody na míru pro obory zdravotnictví, farmacie a průmysl.

Více
course thumb

Domácnosti a chalupy

Vlastní zdroj vody, jako studna nebo vrt, často nesplňuje ani standardní požadavky kvality. Proto je nutné ji upravit lépe, než jen převařováním, či magnetickou úpravou.

Více