Změkčovač nebo magnetická úprava?

Tvoří se vám doma bílý povlak, zanáší se vodovodní baterie a spotřebiče, řešíte příliš tvrdou vodu a nevíte jaký způsob úpravy vody vybrat?

Vodní kámen je nepřítelem většiny domácností. Zanáší potrubí, usazuje se ve spotřebičích, vytváří nepříjemný povlak. Přirozeně vyskytující se vápník a hořčík je častým strašákem většiny domácností. Voda z městských čističek je čištěna a ošetřována chemickým způsobem pro eliminaci zejména mikrobiální kontaminace, ale zůstává přirozeně tvrdá. Jak tento problém snadno vyřešit?

 

Magnetická úprava vody vs. změkčovač

Jaké jsou rozdíly ve funkci? Vědecký výklad účinku je založen na vlivu magnetického pole na vápenaté usazeniny (vodní kámen) ve vodovodních potrubích. Vápenaté a hořečnaté soli působením magnetického pole změní svou strukturu, ale stále jsou ve vodě obsaženy. Změna struktury však není nevratná a molekula se po určité době zformuje zpět. Magnetický změkčovač není doživotní. 

Více než stovka vědeckých článků, studií a několik relevantních výzkumů bylo uskutečněno, aby potvrdilo anebo vyvrátilo účinky magnetických změkčovačů vody. Jeden z nejsofistikovanějších pokusů provedla skupina Ronalda Gehra v roce 1995. Jejich výsledek však výrobce trubek s magnety nepotěšil. A to i přesto, že výsledky potvrdily snížení vápenatých usazenin přímým a jednoznačným působením magnetického pole. Bylo totiž použito extrémně silné magnetické pole generované pomocí jaderné magnetické rezonance o neuvěřitelné intenzitě 4,5 tesla. V roztoku o vysoké koncentraci CaCO3, který odpovídá extrémně tvrdé vodě, poklesla koncentrace disociovaného vápníku o pouhých 10 %. Standardní výzkum s běžnými hodnotami intenzity magnetického pole, které odpovídají používaným permanentním magnetům a elektromagnetům na prodávaných zařízeních, však stále své efekty neprokazuje. 

Stanovisko Státního Zdravotního Ústavu k magnetické úpravě si můžete přečíst zde.

Zatímco změkčovač funguje na principu iontové výměny. Pomocí speciální katexové pryskyřice zachycuje ionty vápníku a hořčíku a jsou odpadní vodou spláchnuty do odpadu. Nevyskytují se ve vodovodním rozvodu vůbec. Starost o změkčovač je velmi jednoduchá, katexová pryskyřice se regeneruje pomocí solného roztoku, je tedy potřeba pouze doplňovat zásobník tabletovou solí. Doporučená výměna pryskyřice je 5 let.

Naše společnost vyrábí zakázkové změkčovací systémy a používá osvědčené iontoměničové pryskyřice i tabletové soli. S našimi úpravnami vám tvrdá voda nehrozí.Zveřejněno: 30/03/2021 - 16:30:07

Máte další dotazy, nebo zájem o úpravu vody?

SERVIS


Poskytujeme kvalitní a pravidelné servisní zabezpečení

Disponujeme plně vybaveným skladem materiálu a náhradních dílů.
Při poskytování servisních služeb máme na zřeteli maximální komfort a spokojenost klienta.

  • Preventivní kontroly všech součástí zařízení
  • Pravidelná údržba – čištění, dezinfekce, výměna náplní
  • Provádění inovací přístroje, aktualizací a jiných úprav
  • Dodávka a montáž originálních náhradních dílů


Více informací
course thumb

Úprava vody od profesionálů

Jsme český výrobce certifikovaných úpraven vody od roku 1990. Vyvíjíme a vyrábíme ucelenou řadu standardních i zakázkových úpraven vody. Nabídku vám připravíme nejpozději do 7 dnů.

Katalog úpraven
course thumb

Zdravotnictví a průmysl

Disponujeme veškerými certifikacemi, které nás opravňují prodávat technicky vyspělé úpravny vody na míru pro obory zdravotnictví, farmacie a průmysl.

Více
course thumb

Domácnosti a chalupy

Vlastní zdroj vody, jako studna nebo vrt, často nesplňuje ani standardní požadavky kvality. Proto je nutné ji upravit lépe, než jen převařováním, či magnetickou úpravou.

Více